top of page

Bilişsel Rehabilitasyon

Bilişsel rehabilitasyon, beyin hasarlı veya başka bir şekilde bilişsel bozukluğu olan bireylerde bilişsel işlevi iyileştirmek, normal işlevi yeniden sağlamak veya bilişsel eksiklikleri telafi etmek için tasarlanmış çok çeşitli müdahaleleri ifade eder.
 

Bilişsel rehabilitasyon, tedaviyi kişinin özel ihtiyaçlarına ve hedeflerine hedefleyen kapsamlı bir yaklaşım sunar.
 

Bilişsel rehabilitasyon spesifik bir tedavi türü değildir. Bunun yerine, sağlık uzmanlarının travmatik beyin hasarı (TBI), felç ve diğer tıbbi sorunlardan kaynaklanan beyin yaralanmaları yaşayan kişilerde bilişsel işlevi iyileştirmek ve eski haline getirmek için kullanabileceği bir terapi grubudur.
 

Bilişsel işlevi iyileştirmeyi amaçlayan herhangi bir terapi, bir tür bilişsel rehabilitasyondur. Bu bağlamda bilişsel rehabilitasyon, herkese uyan tek bir yaklaşım değildir. Uygulanacak rehabilitasyon programı kişinin biricikliği ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanır ve dolayısıyla uygulamalar kişiye göre farklılık gösterir.
 

Nörolog ve psikiyatristler travmatik beyin hasarı (TBI), inme gibi beyin hasarlarının yanı sıra, son yıllarda afazi, Alzheimer ve diğer demans türleri gibi kronik veya ilerleyici hastalıkların tedavisi için de bilişsel rehabilitasyon önermeye başlamışlardır.
 

Bilişsel rehabilitasyonun özellikle bunamadan önce gelen ve yaşa bağlı bir sorun olan hafif bilişsel bozukluk için etkili olabileceği öne sürülmektedir.

Bilişsel rehabilitasyonun onarıcı ve telafi edici olmak üzere iki farklı yaklaşımı vardır.

bottom of page